Poškodba na delu in odškodnina
Ste se poškodovali pri delu? NUJNO preberite kako ravnati po poškodbi pri delu!
1. TAKOJ POIŠČITE ZDRAVNIŠKO POMOČ
Prvi korak po poškodbi na delu, kot tudi po vsaki drugi poškodbi, je seveda čimprejšnje iskanje zdravniške pomoči. V najkrajšem možnem času se obrnite na najbližji urgentni center, kjer vas bojo primerno oskrbeli. Natančno navedite sam način poškodbe in poskrbite, da bo to zapisano tudi v samem izvidu. Zdravniško pomoč je potrebno poiskati, četudi gre za na videz zanemarljivo poškodbo ( kot je na primer udarec, manjša ureznina ipd.).
2. O POŠKODBI PRI DELU OBVESTITE DELODAJALCA: PRIJAVA POŠKODBE PRI DELU
Čimprej o poškodbi obvestite delodajalca in zahtevajte izpolnitev obrazca Prijava nezgode pri delu (obrazec ER8). Zahtevajte tudi, da delodajalec posreduje obrazec izbranemu osebnemu zdravniku.
Tudi delodajalcu natančno opišite dogajanje in na kakšen način ste se poškodovali. Pri tem ne podpisujte nobenega dokumenta in se ne izjavljajte o tem kdo je odgovoren za nastalo poškodbo.
3. ZAVARUJTE DOKAZE IN SE POSVETUJTE S STROKOVNJAKOM ZA ODŠKODNINE
V izogib kasnejšim zapletom je dobro napisati in podpisati svojo lastnoročno izjavo o samem dogodku in jo predložiti delodajalcu, kopijo pa zadržati za sebe. V kolikor poškodbe niso prehude, poskušajte fotografirati kraj poškodbe in sredstvo s katerim ste se poškodovali (orodje, stroj, rezilo ipd.) dokler le – to ni spremenjeno in pridobite tudi izjave morebitnih prič. Najbolje je, da so izjave prič pisne in podpisane lastnoročno.
4. POZOR - PAZITE NA VSEBINO IZVIDOV IN DRUGE MEDICINSKE DOKUMENTACIJE
Prepričajte se, da je zdravnik v zdravstveni dokumentaciji pravilno navedel sam vzrok poškodbe – torej poškodbo pri delu, saj vam v takšnih primerih pripada 100-% nadomestilo za bolniško odsotnost. V to kategorijo spada tudi poškodba na delovnem mestu po tretji osebi.
5. ANGAŽIRAJTE PRAVNEGA STROKOVNJAKA
Takoj, ko se bo prvotni šok polegel in vam bodo poškodbe dovoljevale, se pozanimajte ali ima delodajalec zavarovano odgovornost za takšne primere. Premišljeno komunicirajte z delodajalcem in brez tehtnega premisleka in posveta s strokovnjakom ne sklepajte sporazumov o odškodnini. Glede na prakso, delodajalci praviloma ponudijo veliko nižjo odškodnino, kot bi jo ponudila njihova zavarovalnica.
STATISTIKA: POŠKODBA NA DELU
Poškodbe pri delu predstavljajo resen problem, tako v Sloveniji kot tudi v tujini.
“V Sloveniji je bilo v letu 2020 prijavljenih 17.622 poškodb pri delu oziroma 20 poškodb na 1.000 zaposlenih. Od tega je bilo 17 takih, ki so imele za posledico smrt.
Vsako leto v državah članicah EU zabeležijo okoli 2,5 milijona delavcev, prizadetih zaradi poškodb pri delu, ki so zahtevale več kot 3 dni odsotnosti z dela. V članicah EU se na leto pri delu smrtno ponesreči okoli 3.500 zaposlenih.”
(Zdravstveni statistični letopis Slovenije 2020, april 2022)
V letu 2020 so bile med delavci na delovnem mestu najpogostejše poškodbe prstov. Najpogostejši vzroki za nastanek vseh poškodb, vključno s smrtnimi, so izgube nadzora nad stroji, transportnimi sredstvi ali pri ravnanju z opremo, ročnim orodjem, predmeti ali živalmi.
Največ smrtnih poškodb (kar 71% vseh smrtnih primerov) se je v letu 2020 zgodilo v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu.
Nesreča v gozdu: ODŠKODNINA
Samo v letu 2022 se je v slovenskih gozdovih poškodovalo okoli 75 oseb. Največje odškodninsko podjetje poraVnava d. o. o. se dnevno ukvarja z zagotavljanjem
5 NASVETOV: Poškodba na delu
Poškodba na delu in odškodnina Ste se poškodovali pri delu? NUJNO preberite kako ravnati po poškodbi pri delu! 1. TAKOJ POIŠČITE ZDRAVNIŠKO POMOČ Prvi korak
Poškodba pri delu in odškodnina
Poškodba pri delu je danes nekaj povsem običajnega, še posebej, če se ukvarjamo z nevarno dejavnostjo, kot je na primer delo na višini, gradbeništvo ali
Kako lahko sam napišem odškodninski zahtevek za telesne poškodbe?
Če se poškodujete v nesreči (prometni nesreči, delovni nezgodi…), predvsem pa po krivdi nekoga drugega, potem boste za uveljavljanje škode morali oddati odškodninski zahtevek za telesne poškodbe. Marsikdo
Poškodba pri delu: Cestni delavec se je poškodoval z vibracijskim teptalnikom – žabo (3.600 € odškodnine)
Poškodba pri delu je dejstvo s katerim se zelo pogosto srečate in se srečujete tako ali drugače tudi s problemi, ki izhajajo iz tega. Seveda
Poškodba pri delu v gozdu – upravičeni ste do odškodnine!
Delo v gozdu sodi med najbolj nevarna dela, v zimskem času pa beležimo tudi porast delovnih nezgod, ki se pri tem zgodijo. Največ nezgod se