Samo v letu 2022 se je v slovenskih gozdovih poškodovalo okoli 75 oseb. Največje odškodninsko podjetje poraVnava d. o. o. se dnevno ukvarja z zagotavljanjem pravičnih odškodnin, tudi za nesreče v gozdu. Nesreča v gozdu in odškodnina je področje dela, ki ga uspešno rešujemo že preko dvajset let, obravnavali smo več sto primerov. Kako do odškodnine v primeru nesreče v gozdu? Kaj vam svetujejo izkušeni pravni strokovnjaki?
Slovenci smo močno povezani z gozdom, saj ta pokriva okoli 58 % naše države. Delo v gozdu marsikomu predstavlja vsakdanji kruh. A žal so pri sečnji ali spravilu lesa prisotne tudi poškodbe, pogosto zelo hude ali celo s tragičnim koncem.
Nesreča v gozdu in odškodnina: Kaj moramo vedeti?
Za lažje razumevanje pridobivanja odškodnine, vam navajamo dva primera. V enem primeru gre za oškodovanca, ki se je poškodoval v službenem času, v drugem primeru pa gre za poškodbo solastnika v lastnem gozdu, ki ga je poškodovala mehanizacija.
Primer poškodbe sekača:
Preidimo torej na primer sekača, ki se je poškodoval med delom. Med sečnjo mu je večja veja hudo poškodoval roko. Zaradi hudih bolečin je bil več mesecev bolniško odsoten. Pravniki podjetja poraVnvava d. o. o. pojasnjujejo, da je v takšnih primerih, ko gre za nezgodo pri delu, odgovoren delodajalec, ki je objektivno odgovoren. V tem primeru krivde ni potrebno dokazovati, saj gre za delo s povečano nevarnostjo.
Tudi 3. člen Pravilnika o varstvu pri delu v gozdarstvu (Uradni list SRS, št. 15/79, Uradni list RS, št. 56/99 – ZVZD in 43/11 – ZVZD-1) takšno delo opredeljuje kot delo z večjo nevarnostjo za poškodbe. Delo v gozdu, je kot nevarno, opredelilo tudi sodišče, v več svojih odločitvah.
V primeru naše stranke smo vložilo zahtevek na zavarovalnico, kjer je imel delodajalec stranke sklenjeno zavarovanje civilne odgovornosti. Ker je imelo podjetje sklenjeno še kolektivno nezgodno zavarovanje, se je izplačilo črpalo tudi iz tega naslova.
Stranka nam je bila v veliko pomoč, saj je dostavila izčrpno dokumentacijo poškodb, ki je bistvenega pomena pri uveljavljanju kar se da visoke odškodnine.
V primeru, ki ga navajamo, je bila v odškodnino za telesne poškodbe zajeta odškodnina za fizične bolečine ter za neugodnosti med zdravljenjem ter odškodnina za duševne in telesne bolečine, zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti. Sekaču je nesreča pustila tudi vidne posledice, v obliki ogromne brazgotine in tudi strah, kar je priznala tudi zavarovalnica.
Če bi imela stranka sklenjeno še kakšno polico nezgodnega zavarovanja, bi bila odškodnina še višja. Strokovnjaki za odškodnine polagajo na srce, da nesreča nikoli ne počiva. Zato je sklenitev nezgodnega zavarovanja, še kako dobrodošla, predvsem v panogah, ki že tako ali tako veljajo za nevarne.
Nesreča v gozdu in odškodnina v primeru, če poškodbo povzroči mehanizacija
V Sloveniji je okoli 300.000 lastnikov gozda. Strokovnjaki za delo v gozdu opažajo, da marsikdo ne pozna pravilnih tehnik dela, lastniki imajo zastarelo delovno premo ali mehanizacijo. Pogosto se dela v gozdu lotevajo starejši, fizično premalo pripravljeni posamezniki.
Primer poškodbe pri delu v gozdu z mehanizacijo:
Preidimo k bistvu, obljubili smo vam še en primer. Na naše podjetje se je obrnil gospod, ki je bratu pomagal pri spravilu lesa. Med delom mu je ta čez nogo zapeljal s traktorjem. Delo se je končalo z zlomljenimi nartnicami, kompliciranim zlomom gležnja ter golenico. Po nesreči je vzpostavil stik z našim podjetjem. Zaposleni so stranko spremljali praktično od nesreče do zaključka dolgotrajnega bolniškega staleža. Podlaga za izplačilo odškodnine je bilo sklenjeno avtomobilsko zavarovanje in nezgodno zavarovanje.
Preberite več o odškodnini za poškodbo pri delu >>>
Nesreča v gozdu: ODŠKODNINA
Samo v letu 2022 se je v slovenskih gozdovih poškodovalo okoli 75 oseb. Največje odškodninsko podjetje poraVnava d. o. o. se dnevno ukvarja z zagotavljanjem
5 NASVETOV: Poškodba na delu
Poškodba na delu in odškodnina Ste se poškodovali pri delu? NUJNO preberite kako ravnati po poškodbi pri delu! 1. TAKOJ POIŠČITE ZDRAVNIŠKO POMOČ Prvi korak
Poškodba pri delu in odškodnina
Poškodba pri delu je danes nekaj povsem običajnega, še posebej, če se ukvarjamo z nevarno dejavnostjo, kot je na primer delo na višini, gradbeništvo ali
Kako lahko sam napišem odškodninski zahtevek za telesne poškodbe?
Če se poškodujete v nesreči (prometni nesreči, delovni nezgodi…), predvsem pa po krivdi nekoga drugega, potem boste za uveljavljanje škode morali oddati odškodninski zahtevek za telesne poškodbe. Marsikdo
Poškodba pri delu: Cestni delavec se je poškodoval z vibracijskim teptalnikom – žabo (3.600 € odškodnine)
Poškodba pri delu je dejstvo s katerim se zelo pogosto srečate in se srečujete tako ali drugače tudi s problemi, ki izhajajo iz tega. Seveda
Poškodba pri delu v gozdu – upravičeni ste do odškodnine!
Delo v gozdu sodi med najbolj nevarna dela, v zimskem času pa beležimo tudi porast delovnih nezgod, ki se pri tem zgodijo. Največ nezgod se