Vam švicarski franki ne dajo spati? Ste v tej valuti vzeli kredit, ste ga morda celo že odplačali? Potem ste seznanjeni z odločitvijo Vrhovnega sodišča, ki je oktobra 2023 odločilo ničnost notarskega zapisa kreditne pogodbe v valuti švicarski franki. Kaj pomeni ničnost? Pogodba nima pravnega učinka, zato mora banka vrniti preplačilo zneska.
Banke bodo morale vrniti vsa presežna plačila kreditojemalcem!
Pogodba se šteje za nično od začetka ali v delu, ki vsebuje nepoštene pogoje. Povedano preprosto: plačali ste nekaj, kar niste bili dolžni! Število pravnomočno ničnih kreditnih pogodb v valuti švicarski franki, sklenjenih pri bankah v Sloveniji, se v zadnjem letu povečuje. Ovir za tožbe tako ni več! Ponujamo vam edinstven pristop reševanja vašega primer najema kredita v CHF. Svetovali vam bomo pri vložitvi tožbe, zato se obrnite na naše strokovnjake.
V tem primeru gre za vračilo zneska kredita, ki ga je banka nakazala kreditojemalcu, in obratno, banka mora kreditojemalcu vrniti vsa njegova plačila. Ste med kreditojemalci? Ukrepajte čimprej in TAKOJ nehajte odplačevati obroke – stopite v stik z nami in povedali vam bomo, zakaj.
Cena klica za svetovanje na številki 0903090 iz omrežja Telekom je 3,33 eur/min, iz A1 3,33 eur na min in iz Telemach 3,19 eur/min. Strošek klica iz drugih omrežij določa vaš operater. Vse cene vsebujejo DDV. Ponudnik storitve je Sekurtel Vas d.o.o.
Sporne pogodbe sklenjene med leti 2003 in 2010
Senat vrhovnega sodišča je zavzel stališče, da banka zaradi zaprte devizne pozicije ni imela valutnega tveganja. Pogodbe so bile sklenjene na nepošten način in so bile sklenjene na osnovi nepoštenih pogojev, ki sedaj bremenijo predvsem kreditojemalce, ki so pogodbe sklepali med let 2003 do 2010. Banke kreditojemalce takrat niso obvestile o možnostih povečanja obrestne mere in možnih negativnih posledicah za potrošnike.
V Sloveniji je bilo najetih od 40.000 do 50.000 takih kreditov. Sodišče je odločilo v prid potrošnikov, temelj je bila zakonodaja, ki ureja pravice potrošnikov, varstvo potrošnikov in podobna pravna področja, tako slovenska kot evropska zakonodaja.
Na podlagi odločitve sodišča (oktobra 2023), si kreditojemalec povrne vse stroške, ki so nastali iz naslova kreditov v švicarskih frankih. Skupaj bomo podali zahtevek za povračilo stroškov. Banke vam bodo morale povrniti predplačilo zneska po kreditih v švicarskih frankih. Pogodbe so nične v celoti ali pa v delih, ki so zapisani pod nepoštenimi pogoji.
Pomanjkljivo informirani potrošniki
»Enostavno sem vedel premalo. Kot kreditojemalec sem od banke pričakoval profesionalnost in pojasnilo glede predvidenega gibanja menjalnega tečaja. V glavi so mi le odmevale besede bančnika, kako je ta kredit ugoden, kako ima nizko obrestno mero. Ne želim kazati s prstom na nikogar, vendar ne morem mimo tega, da ogromno odgovornost nosi moja banka,« nam je zaupala naša stranka, ki je leta 2005 najela kredit v valuti švicarski franki.
In tudi Vrhovno sodišče je odločilo, da banke niso zadosti informirale svojih potrošnikov in jih niso podučile o negativnih posledicah, ki jih prinaša sprememba menjalnega tečaja. Pred podpisom pogodbe bi morale banke svojim komitentom predstaviti vse možne scenarije.
Naša stranka ni podvomila, ali je najem kredita v švicarskih frankih sporen. Da kredit v tuji valuti ni sporen, v odločitvi poudarja tudi Vrhovno sodišče, vendar pa lahko pomanjkljiva pojasnila glede morebitne neomejene obveznosti ustvarijo negativne posledice.
Vrhovno sodišče pa je bilo neomajno glede tega, da so bili učinki valutnega tveganja pri posojilni pogodbi prikriti strankam. Banke so se posluževale pravnih trikov, ki jih kreditojemalci niso mogli zaznati in se zavedati posledic.
»Nisem niti pravnik in ne ekonomist, zato nisem predvideval kakšnih večjih odstopanj. Še posebej pa ne, da bom ob takšen del premoženja. Ni bilo informativnega izračuna, bančnik mi ni pokazal nobenega grafa, ki bi mi lahko orisal, kaj lahko pričakujem,« nadaljuje stranka.
Potrošnikom banke niso pojasnile, da so tečajne spremembe zelo velike in da so izpostavljeni tveganju glede tečaja, če vrednost valute, v kateri prejemajo dohodke, pade. S padcem evra so njihove pogodbene obveznosti strmo narastle. Evropska sodna praksa veleva, da je ključni namen pogodbenega informiranja pri kreditih v tuji valuti, da finančna ustanova potrošnika jasno obvesti o možnosti znatnih negativnih finančnih posledic, vključno s tistimi, ki bi jih potrošnik morda težko nosil.
»Svoje obveznosti sem že odplačal«
Kot smo že omenili, je bilo spornih kreditov v švicarskih frankih preko 40.000. Če še niste odplačali svojih obveznosti imate pravni temelj, da se vam povrne nastala škoda. Nekatera sodišča praviloma odobrijo tudi začasno odredbo, ki zadrži odplačevanje anuitet. Pokličite nas in omogočili vam bodo zamrznitev odplačevanja nadaljnjega kredita.
Če se obveznosti že odplačali in se sprašujete, kako naprej, se NUJNO obrnite na naše podjetje poraVnava d. o. o.
Kaj pa zastaranje? V tem primerov obstajajo specifikacije glede zastaranja zahtevkov. Dokler kreditojemalec nima na mizi vseh informacij in dokler traja pogodbeni odnos s stranko, zastaralni rok sploh ne bi mogel začeti teči.
Ker je zastaranje dejansko vprašanje, nas obvezno pokličite!