Izguba bližnjega v posamezniku pusti praznino in povzroči duševne bolečine, ki jih je težko oziroma skoraj nemogoče opisati. Nenadoma nam vzame nekoga, ki nam je v življenju pomenil največ. V primeru, da do smrti pride na delovnem mestu, smo njegovi bližnji upravičeni do odškodnine zaradi duševnih bolečin.
Po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je bilo v letu 2015 na Inšpektorat Republike Slovenije za delo prijavljenih 9.367 delovnih nezgod od katerih jih je 24 imelo za posledico smrt delavca (22) oziroma delavke (2). 24 družin je torej v lanskem letu zaradi nesreče pri delu ostalo brez ljubljene osebe. Pri tem je med dejavnostmi, v katerih je prišlo do takšnih nezgod, izstopalo gradbeništvo, sledijo pa proizvodnja kovinskih izdelkov in dejavnost kopenskega prometa in cevovodnega transporta.
V primeru takšne nezgode so skladno z Obligacijskim zakonikom do odškodnine za duševne bolečine upravičeni ožji družinski člani pokojnega (zakonec, otroci in straši), v primeru, da je obstajala trajnejša življenjska skupnost pa tudi bratje in sestre, zunajzakonski partner ter stari starši. Potrebno pa je vedeti, da do odškodnine ne pride avtomatsko, ampak je potrebno za njeno uveljavitev vložiti odškodninski zahtevek. Pri tem je pri uveljavljanju potrebno predložiti dokumentacijo, ki izkazuje razmerje med pokojnim in tistim, ki odškodnino uveljavlja (izpisek iz rojstne matične knjige, poročni list, potrdilo o skupnem gospodinjstvu) ter dokumentacijo iz katere so razvidni podatki o vzroku smrti (obrazec prijava nezgode, poškodbe pri delu ER-8, zdravniško potrdilo o smrti in vzroku smrti).
Ker gre za čustveno zahteven postopek je priporočljivo, da skrb za ureditev odškodnine v primeru delovne nezgode s smrtnim izidom prepustite usposobljenemu kadru, ki bo vas bo v postopku strokovno zastopal ter usmerjal in pomagal do pridobitve vseh potrebnih informacij in do odškodnine. Ker družinski člani pokojnika tudi niso vključeni v postopek, ki se lahko vzporedno odvija na sodišču je pomembno, da se čim prej odločite za nekoga, ki bo v vašem imenu pridobival podatke iz obravnav ter vas obveščal o razpletu, ki lahko negativno vpliva tudi na postopek pridobivanja odškodnine. poraVnava™ vam verjetno edina ponuja celostno storitev, zato je priporočljivo, da nam vaš primer predate čim prej. Če se ne odločite za nas, pa vam svetujemo, da izberete nekoga drugega. Čim prej!