Zadnjih nekaj let, ko je v Sloveniji vse več osebnih stečajev (ta številka narašča že proti 5.000 na leto), se mnogo upnikov znajde v težavah, saj ne vedo, kaj točno storiti, če jim nekdo dolguje denar in vloži predlog za osebni stečaj. Nimajo potrebnega pravnega znanja, da bi ravnali tako, kot nalaga zakonodaja.
Pozor! Nujno potrebno je, da upnik svojo terjatev prijavi v stečajni postopek. Samo v tem primeru ima možnost priti nazaj do posojenega denarja. S prijavo terjatve v stečajni postopek upnik postane stranka v postopku, kar pomeni, da ima na voljo tudi določena pravna sredstva, med drugim pritožbo na dolžino preizkusnega obdobja ter pritožbo na odpust obveznosti, kar ste dve izmed najmočnejših orožij upnikov, ki se soočajo z dolžniki v osebnem stečaju.Vsakemu upniku svetujemo, da nemudoma, ko izve, da je dolžnik v osebnem stečaju, poišče pomoč pravnega strokovnjaka in prijavi svojo terjatev v stečajni postopek. Pomembno je, da to stori brez odlašanja, saj ne glede na to, da upnik svojo terjatev lahko prijavi do konca stečajnega postopka, svetujemo, da to stori čim prej, ker v stečajnem postopku pride do razdelitve upnikom večkrat in to le med tiste upnike, ki so svojo terjatev že prijavili in je bila s strani stečajnega upravitelja tudi priznana.
Za več informacij glede osebnega stečaja nas lahko pokličete na 080-13-14, pošljete mail na info@poravnava.si, sledite naši FB strani Osebni stečaj in poraVnava ter spremljate naše nove članke na našem blogu.
Alma Alič, univ. dipl. prav.