Vlada RS pospešeno sprejema različne ukrepe, tako za zajezitev virusa kot tudi za pomoč tistim, ki so oz. bodo utrpeli škodo zaradi izrednih razmer, ki so trenutno prisotne.
Dnevno vam bomo predstavljali, po našem mnenju, najpomembnejše ukrepe.
Zakon o interventnem ukrepu odloga plačila kreditojemalcev (ZIUOPOK)
Namen tega zakona je preprečitev hujše gospodarske škode in ohranitev finančne stabilnosti v Sloveniji. Ta zakon se nanaša na vse gospodarske družbe, zadruge, društva, zavode in ustanove, s.p.-je, nosilce kmetijske dejavnosti ter tudi na fizične osebe, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji. Zakon velja za kredite, ki so bili sklenjeni pred izrednimi razmerami, kot tudi za tiste, ki se sklenejo v obdobju veljavnosti tega zakona (t.j. 18 mesecev od prenehanja razlogov za sprejemanje teh ukrepov) in za obroke kredita, ki so zapadli v plačilo po razglasitvi epidemije.
Kreditojemalci, ki želijo uveljavljati odlog plačila obveznosti iz kreditne pogodbe, morajo vlogo vložiti najkasneje v šestih mesecih po preklicu epidemije. Odlog plačila pomeni, da obroki kredita v tem času ne zapadejo in jih torej ni potrebno plačevati. Za ta čas se ne zaračunajo dodatne obresti in stroški, iztek kreditne obveznosti pa se podaljša za toliko časa kolikor je trajal odlog. O odlogu plačila se sklene aneks h kreditni pogodbi. Odlog kredita se sklene za 12 mesecev ali manj, če se o tem dogovorita kreditojemalec in banka.
Banka vam torej mora odobriti odlog plačila kredita (v nasprotnem primeru ji grozi denarna kazen v višini 80.000 do 250.000 EUR), v kolikor izpolnjujete zakonske zahteve za le tega. Dokazovanje do upravičenosti odloga plačila ni potrebno tistim zadrugam, društvom, zavodom, ustanovam in samostojnim podjetnikom, katerim je vlada začasno prepovedala opravljanje storitve oz. prodajo blaga zaradi epidemije. Ostali (gospodarske družbe in fizične osebe) pa morajo izkazati razloge oz. dokazati, da so posledice epidemije vplivale na njihovo zmožnost plačila kreditnih obveznosti.