fbpx

Vsako leto pod kolesih vozil konča ve kot 6000 srnjadi

Po podatkih Lovske zveze Slovenije vsako leto pod kolesih vozil konča več kot 6000 primerkov srnjadi. Sama škoda se meri v milijonih evrov. Največ odškodnin pa izplačajo zavarovalnice. Vozniki na slovenskih cestah vsak dan povozijo več kot 20 divjih živali. Dekan visoke šole za varstvo okolja in član Lovske zveze Slovenije Boštjan Pokorny navaja, da je vsako leto škode za 10 do 15 milijonov evrov. V zneske so zajeti stroški zaprtja cest, zdravljenja poškodovancev, bolniške odsotnosti, pogini živali… Po besedah Pokornega skrivljena pločevina predstavlja manj kot tretjino vse nastale škode. Po podatkih Zavarovalnice Triglav govorimo v povprečju okrog 1000 evrih na vozilo, ki je bilo udeleženo v nesreči z divjadjo. Po uradnih lovskih evidencah o trkih z večjo divjadjo gre torej skupno za okoli šest milijonov evrov škode na leto. Po ocenah Pokornega je naletov na divje živali še več kot kažejo uradni podatki, morda  še enkrat toliko. Dejstvo pa je da prijavljanje trkov skladno s komercialnimi zavarovanji ki jih je mogoče uveljavljati le ob uradni prijavi nesreče, v zadnjih letih narašča. Zavarovalnica Triglav prejme vsako leto okoli 5500 prijav. Lastnik poškodovanega vozila lahko zahteva  poleg komercialnega zavarovanja (splošni ali delni kasko) odškodnino tudi za telesne poškodbe. Če slučajno pride do trka recimo z zaščiteno živalsko vrsto, v tem primeru odškodnino izplača tudi Agencija RS za okolje (Arso) oziroma komercialna zavarovalnica, ki kasneje od Arsa terja poplačilo. A gre očitno za zanemarljive vsote, saj so po hitrem pregledu na agenciji ugotovili, da so lani za približno pet oškodovancev odrinili le okoli 2000 evrov odškodnine. Na direkciji za avtoceste (Dars), ki ima sicer odgovornost za trke z divjadjo na avtocestah zavarovano pri Zavarovalnici Triglav, so bolj radodarnejši. Zavarovalnica Triglav je tako lani za 151 primerov izplačala približno 260.000 evrov za odškodnine, letos pa za 122 primerov doslej dobrih dvesto tisočakov. »Zavarovalnica rešuje vsak primer posebej in glede na vse okoliščine dogodka tako z vidika oškodovanca kot z vidika upravljalca avtoceste. Večina zahtevkov, v katerih je povzročitelj škode divjad, je pozitivno rešenih,« so pojasnili na Darsu in dodali, da v primeru naleta na domačo žival za škodo odgovarja lastnik te živali. Zakon o divjadi in lovstvu sicer določa, da upravljalec lovišča krije škodo na divjadi, kadar sta oba poskrbela za vse možne preventivne ukrepe, voznik pa krije škodo na vozilu.

Če se vam slučajno zgodi, da trčite v divjo žival je pomembno, da prvo poskrbite za svojo varnost in zavarujete kraj dogodka.  O trku nato nemudoma obvestite vsaj center za obveščanje na številko 112, ki bo obvestil higiensko službo in upravljalca lovišča. Policijska prisotnost na prizoriščih nesreč, v katerih nastane le gmotna škoda, ni obvezna. Je pa brez njene pomoči veliko težje ali celo nemogoče uveljavljati komercialno zavarovanje oziroma odškodnino. Dobro je da škodo zaradi trka z divjadjo prijavite čim prej, ko so sledovi trka še vidni. Če imate možnost, prizorišče dogodka in poškodbo tudi fotografirajte. Seveda obvezno pa pokličite nas na 080 13 14, da vam bomo lahko svetovali, kako lahko dobite najvišjo odškodnino in v primeru telesnih poškodb vam bomo svetovali pri samem postopku zdravljenja, ki vpliva na samo višino odškodnine, nikakor pa zadeve ne urejajte sami!

Več o odškodninah si lahko preberete na : <a href=”https://www.poravnava.si/prometne-nesrece/”>Odškodnine in prometne nesreče</a>

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

Švicarski franki

Vam švicarski franki ne dajo spati? Ste v tej valuti vzeli kredit, ste ga morda celo že odplačali? Potem ste seznanjeni z odločitvijo Vrhovnega sodišča,

Več »

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …