Vprašanje stranke: “Trgovina Mueller je preklicala uporabo kondomov, ki sem jih tudi sam uporabljal in 2x se je zgodilo, da mi je pri uporabo počil. Ali bi lahko v primeru zanositve zahteval odškodnino?”
Podjetje Mueller Drogerija je iz prodaje odpoklicalo izdelek z napako. Kar velikokrat vidimo, redko pa se gre za napako, ki lahko povzroči tako dolgoročne posledice, kot je počen kondom. Ali bi v primeru neželene nosečnosti lahko uveljavljali odškodnino?
Najprej poglejmo nekatera dejstva. Kondomi so oblika kontracepcije, ki ne zagotavlja 100% zaščite pred nosečnostjo. Drogerija je objavila njihov odpoklic in s tem spoštovala predpise. Vendar, ali se odgovornost prenese na proizvajalca kondomov, čeprav je na škatlici napisano, da zaščita pred nosečnostjo ni 100% v primeru kot je ta – ko gre za priznano napako na izdelku?
Govorimo o odškodninski odgovornosti podjetja, ki kondome z napako izdeluje ali prodaja. Predpostavke za odškodninsko odgovornost so: protipravnost, škoda in vzročna zveza med protipravnostjo in škodo. Odškodninske terjatve, ki jih mora dokazati potrošnik so: 1) nedopustno ravnanje, 2) škoda in 3) vzročna zveza med njima, medtem ko se 4) krivda domneva oziroma mora oškodovanec dokazati, da je škoda nastala brez njegove krivde (1. odstavek 131. člena Obligacijskega zakonika, v nadaljevanju OZ).
Govorimo seveda o teoriji. Praksa pa je drugo. Kako bo potrošnik dokazal, da je za nosečnost res kriv kondom iz odpoklicane serije? Možno je, da kot dokaz spravi odpoklican izdelek in ovitek, kjer je navedena tudi serijska številka. Dejstvo je tudi, da se mora ta, ki mu škoda nastane, potruditi, da škodo omeji. Torej bi lahko oškodovan par šel v dežurno lekarno po jutranjo tabletko in s tem omejil škodo. Možno je, da bi v tem primeru ženska lahko zatrjevala trpljenje zaradi močnih stranskih učinkov takih tabletk.
Torej, ne moremo zanikati, da je podjetje ravnalo nedopustno s tem, ko je na trg dalo izdelek z napako. Vendar pa drugi pogoji za odškodninsko odgovornost težko držijo vodo. Če pogledamo tudi nekaj sodne prakse iz Združenega kraljestva in ZDA, vidimo, da se sodišča nagibajo k zavračanju tovrstnih zahtevkov. V tujini se neželeno nosečnost zaradi počenega kondoma primerja z zdravniško napako (npr. pri nepravilno opravljeni vazektomiji, dovoljenem splavu ipd., kjer vseeno pride do rojstva otroka). S to razliko, da za izdelek z napako podjetje odgovarja na podlagi drugih zakonov, kot odgovarjajo zdravniki za napako.
Kljub temu ne gre spregledati, da je slovensko sodišče zavzelo stališče, da rojstvo zdravega otroka nikakor ne more biti priznano kot škoda, ne glede na okoliščine (VSM sodba in sklep I Cp 1517/2008). Ni pa se še pred slovenskimi sodišči znašel takšen primer. Glede na definicijo posilstva, kateri smo bili priča pred nekaj meseci v našem sodstvu, pa lahko rečemo, da je možno vse in da se splača poizkusit.
Vedno pa je možno in priporočljivo podjetju poslati pismo in odškodninski zahtevek, kjer se da izvensodno dogovoriti o odškodnini. Potrebujete le pravo vodstvo in pomoč pri postopku. Za to smo tukaj mi in nas lahko pokličete kadarkoli na 080-13-14 ali nas obiščete na www.poravnava.si