višina odškodnine

Višina odškodnine

Je višina odškodnine odvisna le od obsega škode? Večje kot so poškodbe, višja bo odškodnina. Tako misli velika večina naših strank, ki se svoj primer odločijo zaupati podjetju poraVnava. A vendar, ni čisto tako.

Višina odškodnine je res da primarno odvisna od obsega škode, torej od »resnosti« posledic oziroma poškodb ob prometni nesreči (ali poškodbi pri delu ali poškodbi na javni površini), obstaja pa še veliko drugih dejavnikov, na podlagi katerih je višina odškodnine določena. Kateri?

Višina odškodnine je odvisna od:

– obsega škode oziroma telesnih poškodb,

– natančno izpolnjene medicinske dokumentacije,

– materialne škode, ki je nastala ob prometni nesreči,

– psiholoških posledic prometne nesreče.

Višina odškodnine in popolna, natančna medicinska dokumentacija

V postopku na zavarovalnici se škoda za telesne poškodbe praviloma dokazuje z medicinsko dokumentacijo, zato je zelo pomembno, da je ta napisana ustrezno, dobro in predvsem natančno, upoštevajoč vsa opažanja oškodovanca. Veliko poškodb se ne izkaže takoj po nesreči, ampak bolečina nastopi kasneje, zato je pomembno, da vas za vsak slučaj po nesreči pregleda še zdravnik, ki bo lahko strokovno podal mnenje glede resnosti poškodb.

POZOR: Svetujemo vam, da natačno preverite medicinsko dokumentacijo. Pomembno je, da po obisku zdravnika natančno pregledate in preberete izvid, saj natančnost medicinske dokumentacije neposredno vpliva na višino odškodnine. Zakaj? Izvid zdravnika je uradni dokaz o vašem zdravstvenem stanju, zato je nujno, da ga natančno preberete in preverite, ali so bile zabeležene vse poškodbe in bolečine, katere ste zaupali zdravniku. Namreč če določenih simptomov ali poškodb ni vpisanih na izvid, za le-te ne morate zahtevati odškodnino, kar lahko posledično bistveno zmanjša kočno višino odškodnine.

Pomembno je tudi, da nas takoj oziroma čim prej po prometni nesreči pokličete, da vam lahko svetujemo že od prvega koraka in nato pregledamo dokumentacijo in pravočasno reagiramo, v kolikor opazimo napako ali pomanjkljivost v dokumentaciji. Zapomnite si, višina odškodnine je v največji meri odvisna prav od navedb v medicinski dokumentaciji, saj je ta bistvenega pomena pri dokazovanju obsega škode pri uveljavljanju odškodnine za telesne poškodbe.

Višina odškodnine za telesne poškodbe

V odškodnino za prometno nesrečo za telesne poškodbe je zajeta odškodnina za fizične bolečine in za neugodnosti med zdravljenjem, pa tudi odškodnina za duševne in telesne bolečine zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti.

Zavarovalnice priznavajo tudi odškodnino za strah in skaženost, v kolikor so vam poškodbe pustila na primer vidne brazgotine in podobno.

Višina odškodnine in psihološke posledice prometne nesreče

Slovenska sodna praksa loči dve vrsti strahu, in sicer primarni strah, ki opredeljuje strah ob samem dogodku in pri katerem gre za intenzivno a kratkotrajno čustveno stanje, ki traja največ nekaj dni in potem izzveni, ter sekundarni strah oziroma posttravmatska stresna motnja. Pri slednji gre za nekakšno zaskrbljenost ali bojazen glede izida in poteka zdravljenja posledic dogodka, ki lahko traja tudi več mesecev in z naslova katerega lahko izkušeni pravniki zahtevajo prisojo odškodnine zaradi posttravmatske stresne motnje, ki jo diagnosticira psiholog ali psihiater.

V katerih primerih vam ne pripada odškodnina za strah? V kolikor ste sami povzročili prometno nesrečo, se odškodnina izplačuje iz naslova AO plus zavarovanja. Pomembno je vedeti, da zavarovanje AO plus ne krije psiholoških posledic prometne nesreče, t.j. odškodnine za strah.

Višina odškodnine za materialno škodo

Poleg odškodnine za telesne poškodbe je možno uveljavljati tudi določeno materialno škodo, ki vam je nastala v prometni nesreči – pogosto gre denimo za poškodovan telefon, prenosni računalnik, tablico in podobno, skratka reči, ki ste jih imeli v času prometne nesreče v vozilu. Sem spadajo tudi potni stroški, ki so nastali zaradi zdravljenja, pa tudi izguba zaslužka za čas, ko ste bili v bolniškem staležu zaradi posledic prometne nesreče.

Izpad dohodka zaradi bolniškega staleža

Če ste bili zaradi poškodbe na bolniškem staležu in posledično utrpeli t.i. izpad dohodka ali izgubo dobička (samostojni podjetniki), vam v višino odškodnine pripada tudi ta znesek. Izpad dohodka temelji na nepričakovani finančni škodi, ki se zgodi, ko zaradi nezgode niste sposobni opravljati svojega dela. Za uveljavljanje izpada dohodka potrebujemo od tri do šest plačilnih list ali drugih dokazil, ki prikazujejo vaš finančni položaj pred nezgodo, ter vse plačilne liste ali druga dokazila, izdana v času bolniškega staleža. S tem zagotovimo popolno preglednost in natančnost pri izračunu škode, kar je ključno za pridobitev najvišjega možnega zneska povračila.

Kako do odškodnine?

Vse navedeno je zelo zapleten proces pridobivanja dokumentacij, saj je vsako postavko posebej potrebno zahtevati in v odškodninskem zahtevku tudi utemeljiti ter podkrepiti z ustreznimi dokazi, v kolikor želimo, da bo višina odškodnine res ustrezna in bo prinesla zadoščanje za pretrpljeno bolečino, strah ter druge nevšečnosti.

Da bo postopek pridobivanja odškodnine pravilno in primerno izpeljan, vodenje vašega primera prepustite strokovnjakom. S svojimi večletnimi izkušnjami namreč zelo dobro vedo, kako, s čim in predvsem kaj izpostaviti kot tisto dejstvo, da bo višina odškodnine takšna, kakršno si zaslužite.

Pokličite na 080 13 14 ali kliknite na poraVnava.si.

Zakaj je pomembno, da odškodnine ne vlagate sami?

Zakaj vam svetujemo, da odškodnine ne vlagate sami – ker je to lahko tvegano. Na poti do odškodnine vas namreč čakajo številne pasti in zahtevne pravne ovire. Naši pravniki pa so z 20 letnimi izkušnjami natančno seznanjeni z vsemi skritimi vidiki, ki lahko vplivajo na uspeh vašega odškodninskega zahtevka in samo višino odškodnine. Sodelovanje z nami vam tako omogoča, da uveljavljate vse pravice, do katerih imate pravico, kar pogosto pomeni bistveno višjo višino odškodnine, kot bi jo dosegli vi sami. Hkrati pa s sodelovanjem z nami preprečite morebitne napake, ki bi lahko ogrozile vaše pravice in zmanjšale končni znesek odškodnine.

Višina odškodnine za telesne poškodbe*

* Okviren znesek, višina odškodnine je odvisna tudi od ostalih okoliščin (trajanje zdravljenja, bolniški stalež, fizioterapija ….)
Vse navedeno velja v primeru, ko so izpolnjeni tudi vsi pogoji iz splošnih pogojev zavarovalnic.

Varni v objemu strokovnjakov za odškodnino

Certifikati Nagrade poraVnava
Certifikati Nagrade poraVnava 2
Certifikati Nagrade poraVnava 1

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

OBLIGACIJSKI ZAKONIK (OZ)

Več zakonov najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.

Več »

Planinšec ali poraVnava?

Vsak, ki je kdaj že doživel poškodbo v prometni ali delovni nesreči, padel na javni ali zasebni površini, se je srečal s pojmom odškodnina. Gre

Več »

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …