Novogoriško sodišče je v primeru 55-letnega bolnika, ki ga je pulmolog v šempetrski bolnišnici leto dni zdravil z antibiotiki, v resnici pa je imel pljučnega raka, razsodilo, da je bila storjena neopravičljiva strokovna napaka.
Kaj se je dogajalo? Bolnik je imel hude težave, ki so se nadaljevale po zdravljenju pljučnega vnetja. Specialist pulmolog bi moral pri dolgoletnem kadilcu posumiti na maligno obolenje in bolnika poslati na vso ustrezno diagnostiko, a ni ne posumil ne napotil naprej. Edini bolnikov lečeči specialist, ga je eno leto zdravil z antibiotikom, ko se je v resnici v njem razraščal rak. Pulmolog je vztrajal pri nenevarnem vnetju pljuč, rentgenske slike je odčitaval sam, videl ga je le na ambulantnih pregledih, nikoli ni bil opravljen ne pulmološki ne radiološki konzilij, ko se je vnetje nekoliko umirilo, pa ga je na pregled naročil čez eno leto. Da ima bolnik maligno obolenje, je pozneje posumil osebni zdravnik. Prepozno. 55-letnik je kmalu zatem umrl.
Sodišče v sodbi navaja da, iz pridobljenega mnenja in drugih dokazov, izhaja zaključek o malomarnosti delavcev pri opravljanju strokovne dejavnosti, saj so z opustitvijo oziroma neupoštevanjem strokovnih standardov s področja svojega delovanja storili neopravičljivo strokovno medicinsko napako. Sodišče je tožbenemu zahtevku tožnikov ugodilo.
Svojcem je sodišče prisodilo okoli 50.000 evrov odškodnine.