Navkljub dejstvu, da se piše leto 2017, da živimo v 21., stoletju je med nami še vedno prisotna velika nestrpnost in sovraštvo do ljudi različne veroizpovedi, barve kože, političnega prepričanja ali spolne usmerjenosti. Naša Ustava v 14. členu določa enakost pred zakonom za vse, saj pravi, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, invalidnost ali katerokoli drugo osebno okoliščino. Pred zakonom smo vsi enaki, protiustavno pa je tudi vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti ter razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti. Navkljub tem ustavnim določbam pa je v realnem življenju povsem drugače. Homoseksualci, na primer, so zelo izpostavljena skupina. Preko svoje skupnosti LGBT se borijo za svoje pravice in svoj enakopraven položaj v družbi.
V drugih državah članicah Evropske Unije je situacija podobna. Drži, da so države članice EU priznale določene pravice istospolno usmerjenim. Tiste najbolj liberalne so priznale tako zakonsko zvezo, kot tudi dovolile posvojitev otrok in druge pravice (v Sloveniji se istospolni partnerji lahko poročijo, ne smejo pa posvojiti otrok) .
V Nemčiji, vzorni demokratični državi je bila leta 2001 je legalizirana registracija istospolnih partnerskih skupnosti, zakonodaja pa ne dopušča pravice do posvojitve otrok, kot je to naredilo večje število držav članic EU. Je pa Nemčija storila ogromen korak naprej v smislu poprave krivic iz preteklosti. V letu 1871 je zakon določal, da so prepovedani spolni odnosi med ljudmi moškega spola bodisi med ljudmi in živalmi. Zanimivo pa, da spolni odnos med ženskami ni bil eksplicitno prepovedan. Določbe v praksi niso uporabljali, vse dokler na oblast niso prišli nacisti, ki so kot kazen določili 10 let prisilnega dela. V času tretjega rajha je bilo obsojenih 42.000 moških. Za kazen so bili poslani v zapore ali celo koncentracijska taborišča. V Vzhodni Nemčiji je bila določba odpravljena leta 1968, v Zahodni Nemčiji pa dokončno šele leta 1994. V letu 2002 je vlada predlagala nov zakon, ki bi razveljavil obsodbe, a ukrep ni vključeval tudi obsodb po drugi svetovni vojni. Letos je dozorel čas in nemški parlament je potrdil razveljavitev obsodb 50.000 moških, ki so bili po drugi svetovni vojni kaznovani na podlagi zakona iz časa nacizma zaradi kaznivega dejanja homoseksualnosti. Sama razveljavitev obsodb ni sprala celotne sramote in krivic, zato je Nemčija žrtvam, ki so bile obsojene, dodelila tudi odškodnino v višini 3.000 evrov in dodatnih 1.500 evrov za vsako leto zapora.
Gre za pohvalno in razumljivo dejanje in vprašamo se lahko, kdaj ji bodo sledile druge države, ki so ali celo še preganjajo homoseksualnost, kot kaznivo dejanje.