fbpx

Boško Šrot mora plačati 51 milijonov odškodnine

Nekdanji prvi laški pivovar Boško Šrot, ki v zaporu na Dobu prestaja skoraj šestletno zaporno kazen, bo moral svojemu nekdanjemu delodajalcu plačati več kot 51 milijonov evrov. Pivovarska družba, ki danes posluje pod imenom Pivovarna Laško Union, je po osmih letih pravdanja dokončno zmagala v odškodninski tožbi, ki jo je vložila proti svojemu nekdanjemu predsedniku uprave. Kot je znano, je laška pivovarna, ki je od leta 2015 v lasti nizozemskega Heinekena, že leta 2011 proti Bošku Šrotu vložila tožbeni zahtevek v višini nekaj več kot 13,3 milijona evrov.

Da je Šrot odškodninsko odgovoren za svoja ravnanja, je že v začetku leta 2016 potrdilo okrožno sodišče v Celju. Obramba se je na sodbo pritoževala, vendar ni bila uspešna. Nazadnje se je Šrot obrnil na vrhovno sodišče, kjer pa so zahtevo za revizijo zavrnili. Za tožbe pa so porabili na milijone evrov.

Toda Pivovarna Laško Union in njene nekdanje odvisne družbe po vsej verjetnosti ne bodo videle dosojene odškodnine; Družina Šrot, ki je imela poleg lastniškega deleža v pivovarni v lasti tudi večje premoženje, je namreč že dolgo pred tem poskrbela zanj in ga zaščitila pred morebitnim zasegom.

Tako je že zdaj jasno, da premoženje, ki bi ga lahko zasegli Bošku Šrotu in podjetju Atka-Prima, ne bo zadoščalo niti za pokritje stroškov sodnih postopkov. Za sodne takse, izvedenska mnenja in odvetnike je namreč pivovarna porabila že več kot tri milijone evrov. Boško Šrot je že leta 2010 svoj 50-odstotni delež v podjetju Atka-Prima, prek katerega je obvladoval Pivovarno Laško, prenesel na soprogo Anico Aužner Šrot. To je bilo v času, ko je že zapustil pivovarno, proti njemu pa je bila vložena obtožnica v zadevi Bavčar-Šrot.

Podjetje bo zaradi 51-milijonske izvršbe končalo v stečaju. Koliko premoženja mu je ostalo, bo odkrival stečajni upravitelj. Še konec leta 2017 je imelo okoli 1,2 milijona evrov sredstev, večinoma je šlo za terjatve do neimenovanih oseb. Manj kot mesec dni pred začetkom izterjave je družina Šrot pred upniki rešila tudi regionalno medijsko hišo NT&RC, ki izdaja časopis Novi tednik in Radio Celje. Od leta 2015 je njena direktorica Anica Aužner Šrot. Večinsko lastništvo družine Šrot v NT&RC sicer izvira še iz časov, ko je regionalno medijsko hišo obvladoval zdaj že pokojni Srečko Šrot, brat Boška Šrota.

Pred organi pregona so poskušali rešiti tudi družinsko hišo v Laškem. Boško Šrot in Anica Aužner Šrot sta si delila lastništvo nad nepremičnino, katere vrednost Geodetska uprava (Gurs) ocenjuje na okoli 120 tisoč evrov. Nato pa se je Boško Šrot julija 2009 odločil, da svoj delež z darilno pogodbo prenese na soprogo.

Ob tem velja opozoriti, da je bil Boško Šrot tedaj že v predkazenskem postopku, kriminalisti pa so že izvajali prikrite preiskovalne ukrepe nad njim. Tožilstvo je zato že takrat želelo na nepremičninah vpisati začasno zavarovanje, vendar ga je sodišče zavrnilo. To je šele leta 2012 uspelo družbam iz skupine Pivovarna Laško, ki imajo še danes na hiši v naselju Jagoče vpisano prepoved obremenitve in prodaje.

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

Švicarski franki

Vam švicarski franki ne dajo spati? Ste v tej valuti vzeli kredit, ste ga morda celo že odplačali? Potem ste seznanjeni z odločitvijo Vrhovnega sodišča,

Več »

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …