Že več kot pol leta se v naši državi razvnemajo razprave o predlogu novega Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Novi zakon posega ter preureja številne pravice s področja zdravstvenega varstva. Korenito posega tudi na tisto področje pravic iz zdravstvenega varstva, ki jih najpogosteje koristimo: Bolniška odsotnost.
Sedanji zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, zavarovanim osebam zagotavlja plačilo zdravstvenih storitev, nadomestilo plače med začasno zadržanostjo od dela (bolniško) in povračilo potnih stroškov. Predlog novega zakona, po novem posebej ureja še pravico do spremstva, pravico do sobivanja, povračilo prevoznih stroškov, povračilo stroškov nastanitve in pravico do zdravstvenih storitev v tujini.
Kar se tiče bolnišk, novi zakon določa najnižje denarno nadomestilo, in sicer v višini 80 odstotkov minimalne plače, medtem ko po trenutno veljavnih predpisih, nadomestilo ne more biti manjše od zajamčene plače. Prav tako se po novem obeta tudi zgornja omejitev oziroma najvišji znesek denarnega nadomestila; To je sedaj omejeno zgolj na plačo, ki bi jo zavarovanec dobil, če bi delal, po novem pa bo dodano, da nadomestilo ne sme presegati dvainpolkratnika povprečne mesečne plače v Sloveniji v preteklem koledarskem letu.
Občutno pa novi zakon posega na področje trajanja bolniške; omejuje se čas prejemanja nadomestila za bolniško odsotnost v breme obveznega zavarovanja. Medtem ko so nekateri bolniki na bolniški v breme ZZZS danes tudi po več let, bomo v bodoče lahko koristili največ leto dni neprekinjene bolniške v breme ZZZS oziroma največ leto in pol s prekinitvami za isto bolezen oziroma poškodbo. Nato bi po predlogu zakona prenesli stroške izplačila nadomestila na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki bi tudi odločal o trajnejši nezmožnosti za delo. Višina nadomestila pa bi bila enaka višini nadomestila iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.