Strokovnjaki poudarjajo, da morajo motorist pred začetkom vsake sezone najprej poskrbeti za tehnično brezhibnost motociklov, hkrati pa tudi za lastno kondicijo.
Motoristi lahko ob začetku sezone na cestah pričakujejo pesek, prah z ostanki soljenja, v višje ležečih predelih pa še morebitne ostanke snega ob cesti. Ceste so tudi polne zalivk, razpok, udarnih lukenj, rezkanega asfalta in podobno, vse to pa so lahko pasti za motoriste.
Visoke spomladanske temperature so že premamile številne motoriste, da so iz garaže zapeljali motocikle, ki so pozimi počivali. In prav prvi spomladanski kilometri so zelo nevarni in polni pastina katere morajo biti pozorni motoristi, zato izpostavljamo najbolj pomembne.
Preberite nekaj osnovnih nasvetov, kako ponovno varno sesti na motor.
Vsak motorist lahko sam preveri raven olja pogonskega motorja, raven hladilne tekočine, tlak in morebitne vidne poškodbe tekalne površine ter bočnic pnevmatik in globino profila.
Če motoristi letno prevozijo malo kilometrov, je lahko profil tudi pri na primer štiri leta stari pnevmatiki morebiti še dober, a ker se pnevmatike starajo in z leti otrdijo, je vredno razmisliti o menjavi, opozarja Safran.
Svetujemo prav tako pregled delovanja vzvodov, morebitne vidne zunanje poškodbe napeljav zavornega sistema in vseh vzvodov ter električne napeljave, tudi vzmetenje in baterijo.
Motorji so pozimi resda počivali v garažah, a to ne pomeni, da so se morali zimskemu spanju predati tudi motoristi.
Vsekakor pa se morajo motorist zavedati, da nimajo enake motoristične kondicije kot na koncu prejšnje sezone, ko so že prevozili več tisoč kilometrov.
Glede na to, da vožnja z motornim kolesom zahteva popolno psihofizično prisotnost in občutek, bodite motorist na to ob začetku sezone še posebej pozorni. Pri vožnji enostavno ne smete delati napak, saj je že najmanjša napaka lahko usodna.
Na začetku motoristične sezone motorist izbirajte krajše izlete z večkratnimi postanki.
Ne glede na dolžino vožnje pa ne smete pozabiti na primerno zaščitno obleko. Ta naj bo kričečih barv, ker so vidne in ker vse druge udeležence opozarjajo na njihovo prisotnost v prometu, pri tem pa naj tega ne izkoriščajo.
Prav tako naj bo čelada ustrezno oskrbovana, saj je to bistvenega pomena za dobro zaščito in tudi za uporabo.
Motoristi z izkušnjami dobro vedo, da je podlaga (asfalt) kljub soncu še vedno hladna in je oprijem pnevmatike s cisteščem slabši tako, da je njihova previdnot bistveno večja in pri vožnji so tudi bolj previdni.
Zaradi vaših dolgoletnih izkušenj pa priporočamo, da na nevarnosti opozorite tudi tiste, ki jim pravimo, da so manj izkušeni motoristi in tako prispevate zmanjšanju prometnih nesreč in predvsem telesnih poškodb, ki so pri motoristih pravilom hujše.
Poravnava d.o.o., vsem motoristom nudi v mesecu aprilu in maju 20% popusta na svoje storitve. Pokličite nas brez zadržkov in odlašanja.
Upoštevajte naš glavni nasvet, če vas zanima odškodnina za prometno nesrečo:
Več e-skirojev, več nesreč: vožnja vas lahko udari po žepu
Živite blizu vašega delovnega mesta? Če ste se še pred leti na pot v službo odpravili s kolesom ali peš, vam razvoj tehnologije zdaj prinaša
Prometna nesreča Hrvaška: Kako ravnati v primeru prometne nesreče na hrvaškem?
Prometna nesreča Hrvaška: kaj sedaj? Hrvaška definitivno in prepričljivo ostaja prva in vodilna izbira za dopustovanje približno treh četrtin Slovencev, ki se odpravijo na daljše
Odškodnina prometna nesreča
ODŠKODNINA PROMETNA NESREČA: nujno preberite kdaj vam pripada! Odškodnina je precej težko razumljiv pojem, saj se z njim – dokler ga ne potrebujemo – niti
Komu zaupati pridobivanje odškodnine: primerjava 5 odškodninskih podjetij
Kakšen občutek v vas vzbudi beseda odškodnina? Večina bi se strinjala, da gre za kompleksen pojem, ki ga je dobro prepustiti strokovnjakom. V Sloveniji se
Odškodnina za prometno nesrečo – 8 nasvetov kako postopati pri zdravniku
Odškodnina za prometno nesrečo – kako postopati pri zdravniku V kolikor ste se poškodovali v prometni nesreči in ste obiskali zdravnika (urgentni center, osebni zdravnik)
Odškodnina – kaj je to, zakaj smo do nje upravičeni?
Kaj je pravzaprav odškodnina? Pojem odškodnina kot nadomestila ali povrnitve utrpljene škode je pravni pojem, kar pomeni, da odškodnino lahko pridobimo samo v primerih, ko