Poškodba pri delu in pogoji za odškodnino
Če se delavcu zgodi telesna poškodba na delovnem mestu, je pod določenimi pogoji upravičen do denarne odškodnine za nastalo škodo. Ti pogoji so naslednji:
– obstajati mora objektivna ali subjektivna odgovornost delodajalca – poškodba pri opravljanju dela mora nastati zaradi odgovornosti delodajalca. Če odgovornost ni podana, potem ni podan temelj odškodninskega zahtevka,
– delavec ne sme pri delu ravnati neprevidno, malomarno ali delati brez predpisanih zaščitnih sredstev, ki so obvezna za delo na določenem delovnem mestu, oziroma v nasprotju z navodili za varno delo. Če se poškodba zgodi po krivdi delavca, delodajalec ni dolžan izplačati odškodnine, tudi če je poškodba na delu, ki jo je utrpel delavec, zelo huda poškodba. V kolikor je poškodba pri delu sicer nastala po krivdi delodajalca, vendar je delavec s svojim ravnanjem k temu pripomogel, se delavcu izplača le sorazmerni del odškodnine,
– pogoj za pridobitev odškodnine je tudi, da sta nezgoda in posredno tudi poškodba s strani delodajalca prijavljeni Inšpektoratu Republike Slovenije za delo na ER8 obrazcu.
V kolikor so izpolnjeni vsi zgoraj navedeni pogoji, vam lahko priskrbimo pravično denarno odškodnino za vse utrpele telesne poškodbe zaradi nezgode na delovnem mestu.