Na nas se obrača mnogo prezadolženih oseb z vprašanjem, kaj se zgodi s premoženjem zakonca, če gre dolžnik v osebni stečaj. Najprej naj pojasnimo, da je z zakoncem izenačen zunajzakonski partner, ki je z dolžnikom v dalj časa trajajoči partnerski skupnosti. Ali je skupnost dalj časa trajajoča, se presoja individualno. V praksi je to pogosto takrat, ko imata partnerja skupno prebivališče ali skupne otroke in nista razvezana.
V postopku osebnega stečaja se lahko poseže na delež skupnega premoženja, ki pripada dolžniku, ne pa na posebno premoženje zakonca oz. partnerja. Šteje se, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju. V skupno premoženje sodi vse, kar sta zakonca pridobila z delom v času trajanja zakonske zveze. V posebno premoženje zakonca pa sodi premoženje, ki ga ima zakonec ob sklenitvi zakonske zveze, dediščina ter darila, ki jih prejme s strani tretjih oseb.
Najpogostejša vprašanja
- Kaj se zgodi z osebnim vozilom zakonca, če grem v osebni stečaj?
Stečajni upravitelj lahko zahteva, da se da v stečajno maso polovica vrednosti vozila, če je zakonec vozilo pridobil po začetku trajanja zakonske zveze in ne uspe dokazati, da gre za njegovo posebno premoženje (npr. da so mu denar za avto podarili starši ali da so mu avto podarili starši).
- Kaj se zgodi s hišo zakonca, če grem v osebni stečaj?
Vse je odvisno od tega, na kakšen način in kdaj je bila nepremičnina pridobljena. Če je zakonec nepremičnino pridobil pred začetkom trajanja zakona oz. zunajzakonske zveze, je nepremičnina njegovo posebno premoženje, če pa je bila pridobljena v času trajanja zakona oz. zunajzakonske zveze, gre za skupno premoženje in gre lahko delež dolžnika v stečajno maso – v praksi je to pogosto takrat, ko sta zakonca skupaj kupila nepremičnino, ki je pisana na drugega zakonca, za nepremičnino pa se npr. še vedno plačuje hipotekarni kredit.