Letenje postaja vedno bolj priljubljen način preživljanja prostega časa. Prav tako pa se letenja poslužujemo kot transfer oz. prevozno sredstvo v času dopustov, če se odpravljamo v oddaljene kraje ali pa kot prevoz na službena potovanja. Zaradi rasti letalskega prometa (predvsem tistega z manjšimi letali), vse pogosteje zasledimo letalske nesreče. Letala, kakor tudi drugi zrakoplovi, lahko povzročijo zelo veliko škode. Lastnik ali upravljalec zrakoplova objektivno ogovarja za vsako škodo, ki jo z zrakoplovom povzroči potnikom, tretjim osebam, stvarem ali tovoru. Prav tako, kot je letalski prevoznik odgovoren za škodo, ki nastane potnikom.
Nemalokrat pa se zgodi, da so posledice nezgode tako hude, da oseba v letalski nezgodi izgubi življenje. V kolikor so izpolnjeni prej navedeni pogoji in bi preminuli (v primeru da bi preživel nezgodo) bil upravičen do odškodnine, se ta pravica v primeru smrti oškodovanca prenese na osebe, ki jih zakon (izrecno in določno) našteva. Torej so z vidika odškodninskega primera, te osebe obravnavane kot oškodovane (oškodovanci) in kot take, upravičene do odškodnine. Tem vrstam odškodnine pravimo »Odškodnina za pretrpele duševne bolečine ob izgubi bližnjega«. Do odškodnine so upravičeni ožji družinski člani, med katere sodijo zakonec, otroci in starši. Poleg zunajzakonskega partnerja, zakon v isto kategorijo postavlja tudi brate in sestre preminulega, seveda v kolikor je med slednjimi in preminulim v času smrti obstajala trajnejša življenjska skupnost.
Višine odškodnin iz tega naslova se med seboj razlikujejo glede na okoliščine primera. Na višino vplivajo številni dejavniki, od stopnje sorodstva, medsebojne navezanosti, števila družinskih članov, trdnosti in trajnosti življenjske skupnosti, starosti umrlega ipd. Če imate kakršnokoli vprašanje nas lahko pokličete na 080 13 14 ali pišete na info@poravnava.si. Več pravniških zanimivosti si lahko preberete na naši spletni strani poravnava ali našem blogu kjer najdete veliko zanimivih in koristnih člankov