fbpx

Kriptovalute – nekaj osnovnih informacij

V zadnjem času je v Sloveniji prava evforija glede kriptovalut oziroma tako imenovanih virtualnih valut. Mediji so zasuti s članki o kriptovalutah, njihovem pomenu, možnostih investiranja, potencialnem dobičku in seveda o pasteh, ki se skrivajo v teh virtalnih valutah. Vse več Slovencev dejansko investira, ne tako majhna sredstva, v virtualne valute in upa na obljubljene velikanske donose. Mnenja finančnih in ekonomskih strokovnjakov pa so o vrednosti in potencialnem obstoju kriptovalut povsem različna in deljena.

Kriptovalute so digitalne valute, ki so večinoma decentralizirane, državni regulatorji jih ne nadzorujejo. Nekako delujejo enako kot standardne valute, saj te lahko zamenjate za evre, dolarje ali katerokoli drugo valuto. Največja razlika med digitalnimi in tradicionalnimi valutami je, da digitalne ne obstajajo v fizični obliki in večinoma še niso sprejete kot plačilno sredstvo. To pomeni, da je uporaba digitalnih valut za nakup vsakdanjih dobrin otežena, saj ste omejeni le na tiste prodajalce, ki te valute sprejemajo.

povedano povsem na kratko je virtualni denar, plačilno sredstvo, ki temelji na na odprem protokolu, ki ni odvisen od centralne banke ali drugega regulatornega organa. Število kriptovalut precej narašča, pojavljajo se nove in nove oblike virtualnih kriptovalu. Najbolj znan je seveda bitcoin, sledi mu ethereum in številni drugi. Enačaj pri vseh kriptovalutah pa je seveda velik, potencialni donos in dejstvo, da jih na nikakršen način ne nadzira noben državni regulator.

Omenili smo že, da so mnenja ekonomskih in finančnih strokovnjakov zelo različna. Na eni strani je del stroke na stališču, da so kriptovalute plačilno sredstvo prihodnosti. Na nasprotnem bregu pa del strokovnjakov trdi, da so kriptovalute povsem izmišljena denarna enota, ki predstavlja nič drugega, kot piramidno investiranje in jim zato napovedujejo neslavni konec in propad. Državni regulatorni (Agencija za trg vrednostnih papirjev, Banka Slovenije in podobni) organi so glede virtualnih valut zelo skeptični, previdni ter konstantno opozarjajo, da jih ne regulirajo in nadzirajo.

Vlaganje v kriptovalute je seveda prepuščeno vsakemu posamezniku. Pred vlaganjem v različne kriptovalute, je definitivno potrebno seznaniti se s samim pojmom kriptovalute, njihovo podrobno vsebino ter načinom delovanja posameznih kriptovalut. Nikakor pa vas ne sme zanesti in slepo prepričati obljubljen velik, celo astronomski potencialni donos. Tudi kriptovalute niso imune na različne oblike dogajanja na trgu in ena glavnih značilnosti je veliko nihanje v vrednosti.

Na svetovnem spletu, knjižnih policah in različnih seminarjih je možnost, da se dodobra spoznate s svetom virtualnih valut in se na podlagi pridobljenega znanja odločite ali boste vlagali svoje dohodke in prihranke ali ne. V kolikor ste se odločili za vlaganje ali ste že vložili svoj denar v zapleten in s skrivnostmi obdan svet kriptovalut, pa vam želimo veliko sreče in čim večji donos!

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

KAZENSKI ZAKONIK (KZ-1)

Ostale zakone najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. KAZENSKI ZAKONIK (KZ-1) Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko

Več »

STANOVANJSKI ZAKON (SZ-1)

Več zakonov pod zavihkom ZAKONODAJA. STANOVANJSKI ZAKON SZ-1 Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali

Več »

STVARNOPRAVNI ZAKONIK (SPZ)

Ostale zakone poglejte pod zavihkom ZAKONODAJA. STVARNOPRAVNI ZAKONIK (SPZ) Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko

Več »

ZAKON O CESTAH

Poglejte ostale zakone pod zavihkom ZAKONODAJA. Zakon o cestah – ZCes-1 Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne

Več »

ZAKON O PRAVILIH CESTNEGA PROMETA (ZPrCP)

Ostale zakone najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.

Več »
Piškotki

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …