fbpx

Kako ravnati v primeru prometne nesreče na Hrvaškem oziroma s tujcem?

Odškodnine in prometne nesreče

Prihaja čas dopustov, veliko Slovencev pa se odloči dopustovati na Hrvaškem. Pogosto se zgodi, da  smo udeleženi v prometni nesreči, katere povzročitelj je tujec. Hitro se znajdemo v neprijetnem položaju, saj ne vemo, kako urediti vse potrebno za povračilo škode, tako materialne kot nematerialne. Pripravili smo vam nekaj napotkov, kateri vam v takšni situaciji pridejo še kako prav.

Takoj po nesreči :

  • zavarujte kraj nezgode;
  • če ste utrpeli telesne poškodbe pokličite reševalce;
  • če je mogoče si z soudeleženci izmenjajte osebne podatke in podatke o zavarovanju vozila oz. kar fotografirajte zavarovalno polico in zeleno karto;
  • fotografirajte kraj dogodka in udeležence (to je pomembno, ker se lahko v primeru nasprotnih trditev, slike uporabijo kot dokaz)
  • pravilno izpolnite evropsko poročilo o prometni nezgodi;
  • na kraj nesreče pokličete policijo (tako izognete morebitnim težavam pri dokazovanju krivde, saj se lahko pojavijo težave kljub pravilno izpolnjenemu evropskemu poročilu o nezgodi).

Če slovenski oškodovanec ob prometni nesreči na Hrvaškem ne bi pridobil podatkov o zavarovanju tujega vozila, registriranega v eni od držav Evropskega gospodarskega prostora (ker sta z nasprotnim udeležencem pomanjkljivo izpolnila evropsko poročilo, ali ga sploh nista izpolnila), vam lahko pridobimo podatke preko Slovenskega zavarovalnega združenja.

Prav tako pridobimo tudi podatek pooblaščenca tuje odgovornostne zavarovalnice v Sloveniji, kjer bomo vložili odškodninski zahtevek ter opravil druge postopke glede ocene škode in njene povrnitve. Imenovani pooblaščenci v Sloveniji obravnavajo odškodninske zahtevke v slovenskem jeziku in imajo vsa potrebna pooblastila za zastopanje tuje odgovornostne zavarovalnice v postopku poravnave: sprejemajo odškodninske zahtevke slovenskih oškodovancev ter jih obravnavajo v sodelovanju s tujo odgovornostno zavarovalnico in skladno s pravom države, kjer se je zgodila prometna nesreča. Za primer sodnega spora je izključno odgovorna le tuja odgovornostna zavarovalnica.

Pooblaščenec tuje zavarovalnice mora v roku treh mesecev od dneva vložitve odškodninskega zahtevka posredovati utemeljeno ponudbo za poravnavo (če odgovornost ni sporna in je bila škoda v celoti ocenjena) oziroma utemeljen odgovor (če je odgovornost sporna ali ni bila natančno ugotovljena ali škoda ni bila v celoti ocenjena).

Oškodovanec mora tudi odvzeti kopijo zelene karte, predvsem v primerih, če gre za vozilo, registrirano v državi, ki ni članica Evropske unije. Kadar oškodovanec ima podatek o tuji zavarovalnici, pri kateri je zavarovan tuj povzročitelj prometne nesreče, lahko hitreje in učinkoviteje uredimo vse potrebno za pridobitev primerne odškodnine.

Za kakršne koli informacije v zvezi s postopki pridobivanja odškodnine ali  samega odškodninskega postopka, nas lahko kontaktirajte na brezplačno telefonsko št. 080 13 14 ali +38630300606 ali preko spletne pošte na naslov: info@poravnava.si

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

Dnevna odškodnina za poškodbo

Kaj je dnevna odškodnina? Dnevna odškodnina je v resnici za zavarovalnina, ki jo zavarovalnica izplača za vsak dan aktivnega zdravljenja ali pa nezmožnosti za delo,

Več »

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …