Za nami je dolgotrajna zima in še zmeraj prisotna nadpovprečno hladna pomlad. Tone soli, snega in vode so za sabo pustile razdejanje in upostošenje tudi na cestah. Največja težava voznikov pa so vsekakor udarne jame. Gre za večje luknje, ki lahko presekajo pnevmatiko, močno poškodujejo platišče ali podvozje. Rešitev je lahko predvsem v počasni vožnji, pri kateri pravočasno opazimo luknjo in se ji izognemo.
Voznik, ki zaradi udarnih jam utrpi poškodbe na vozilu, ima dve možnosti: prva je, da škodo uveljavi v okviru svojega kasko zavarovanja vozila, druga možnost pa je, da vloži odškodninski zahtevek na zavarovalnico, pri kateri ima vzdrževalec ceste zavarovano svojo odgovornost iz dejavnosti. V prvem primeru po izplačilu zavarovalnine zavarovalnica ugotavlja odgovornost za nastanek škode in za znesek izplačanih zavarovalnin pri zavarovalnici, ki je zavarovala odgovornost cestnega podjetja, izvaja regres oziroma povračilo škode. V drugem primeru pa zavarovalnica na podlagi zbranih podatkov, ki jih poleg oškodovanca nudita vzdrževalec ceste in policija, če je dogodek obravnavala, oceni, če je podjetje za škodo odgovorno.
Odgovornost cestnega podjetja oz. vzdrževalca ceste je podana, če se ugotovi, da ta ni redno in skrbno pregledoval cestišča oz. če kljub ugotovljenim pomanjkljivostim (npr. udarne jame) tega dela ceste ni saniral ali vsaj začasno označil z ustrezno prometno signalizacijo. V vsakem primeru pa je treba takšen primer obravnavati tudi z vidika skrbnosti voznika pri vožnji. Ta bi moral na starejših cestah, ki so že na več mestih sanirane in kjer po navadi udarne jame v zimskem času nastajajo čez noč, takšne nepravilnosti na cesti pričakovati in temu ustrezno prilagoditi hitrost vožnje.
Za kakršne koli informacije v zvezi s postopki pridobivanja odškodnine ali pa samega odškodninskega postopka, nas lahko kontaktirate na brezplačno tel št. 080 13 14 ali na preko spletne pošte info@poravnava.si