fbpx

Evropsko sodišče za človekove pravice zavrglo tožbo izbrisanih

Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da so odškodnine izbrisanim ustrezno urejene in je tako zavrglo tožbo, ki so jo proti Sloveniji oktobra 2013 vložili Anastov in ostali. ESČP je že leta 2012 s sodbo Sloveniji naložilo, da mora v enem letu sprejeti odškodninsko shemo, ki bo uredila pravico do odškodnine za vse izbrisane, kar je Slovenija storila konec leta 2013, ko je začel veljati zakon Zakon o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva.

Po mnenju ESČP je Zakon ustrezen ter tako ni nobene posebne okoliščine v smislu (ne)spoštovanja človekovih pravic, zaradi česar bi bilo potrebno primer nadaljevati. Vprašanje odškodnin je tako na nacionalni ravni ustrezno urejeno s tem, ko po zakonu tistim izbrisanim, ki imajo urejen status v Sloveniji (bodisi imajo dovoljenje za stalno prebivanje bodisi imajo slovensko državljanstvo) za vsak mesec izbrisa pripada 50 €. Odškodnino pa izbrisani lahko uveljavlja tudi prek sodišča, a ne sme preseči trikratnika višine, ki bi jo sicer dobil v upravnem postopku.

Zagovornik izbrisanih Matevž Krivic pa meni, da  odločitev ESČP, da ne bo obravnavalo novih pritožb izbrisanih, slaba bolj za državo kot za izbrisane, saj bodo izbrisani v naslednje pol leta prisiljeni zasuti slovenska sodišča s tožbami za odškodnine. S 17. junijem prihodnje leto namreč skladno z zakonom o odškodninah izbrisanim poteče zadnji rok za vložitev tožb za povrnitev škode.

Ne odlašajte! Pošljite nam sporočilo ali nas pokličite na 080-13-14.

Izdamo posebno jamstvo na izplačilo

law-scale

Zaposleni izkušeni pravniki

24-hour

Na voljo smo vam 24 ur na dan

Hitra in kvalitetna storitev

Poravnava

Brezplačni nasvet! Vprašajte pravnike.

Brezplačna številka. Dosegljivi smo 24 ur 7 dni na teden.

Preberite naš blog o odškodninah z veliko pravnimi nasveti

ZAKON O OBVEZNIH ZAVAROVANJIH V PROMETU

Več zakonov poiščite pod zavihkom ZAKONODAJA. Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.

Več »

Zakon o dedovanju (ZD)

Več zakonov najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. Zakon o dedovanju (ZD)  Zakon o dedovanju (Uradni list SRS, št. 15/76, 23/78, Uradni list RS, št. 13/94 – ZN, 40/94 – odl.

Več »

ZAKON o varstvu potrošnikov (ZVPot)

Več zakonov najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. ZAKON o varstvu potrošnikov (ZVPot) Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne

Več »

OBLIGACIJSKI ZAKONIK (OZ)

Več zakonov najdete pod zavihkom ZAKONODAJA. Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.

Več »
Piškotki

Povratni klic svetovalca

Za več informacij in povratni klic našega svetovalca vas prosimo, da izpolnite kontaktni obrazec ter si izberete termin, ki vam najbolj ustreza. Naši svetovalci vas bodo kontaktirali …